Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
A régi és az új egysége: a CEU belvárosi épület­együttese
A tervezésben az eddig elszigetelt és külön egységet alkotó épületrészek között kiemelten nagy hangsúlyt kap az átjárhatóság.
2017-05-04

Sheila O'Donnell és John Tuomey és az M-Teampannon építészei tervezési filozófiájában nagy hangsúlyt kapott az átjárhatóság, a CEU teljes kampuszán létrejövő belső rend megalkotása. Sebészi alapossággal nyúltak a már meglévő épületekhez, láncként fűzték egymásra a belsőudvarokat és mindeközben szem előtt tartották a fenntarthatóságot is. 

Tervezési feladatunk a CEU fejlesztési törekvéseit tükröző építészeti koncepció kidolgozása volt. A tervezési terület a Nádor u. 9., 11., 13., 15. és Október 6. u. 12. telkeket foglalja magába,beleértve a meglévő Faculty Tower – Tanulmányi szárnyát. A fejlesztés fő célja az egyetem működési feltételeinek biztosítása egy létesítményben, a belvárosi kampuszon. 



Az engedélyezési terv kidolgozása során újra és újra tisztáztuk a megválaszolandó megrendelői igényeket. Az Egyetem intézményeivel a kivitelezést megelőző két évben számos egyeztetést folytattunk. A tárgyalásos munkamódszerünknek köszönhetően a megfogalmazott igényekre adott válaszok és a tervek közösen fejlődtek. Az építészeti koncepció a program részletes tanulmányozásán, saját kutatásainkon, benyomásainkon és elemzéseinken alapszik. Az így kapott eredményt újra és újra ellenőriztük, újragondoltuk a CREO - CEU Kampusz Ingatlan-Fejlesztési Irodával közösen.



A használókkal folytatott beszélgetések segítették a program megértését, egyúttal bepillantást nyerhettünk a CEU működésébe, valamint az intézetek közötti – és azokon belüli - kapcsolatokba. A megszerzett információkat és az eredeti programot összevetve meghatároztuk és csoportosítottuk az Egyetem igényeit, mint a funkcionális intézménycsoportok, építési telkek vagy a fejlesztés ütemezhetőségének lehetőségei.

A tervezés során a következő nehézségekkel szembesültünk:
  • Jelenleg a régi épületek és a különféle kisebb-nagyobb toldalékok gyengítik egymást.
  • A kapcsolat az egyes elemek között szövevényes.
  • A meglévő együttes befelé forduló és kusza, az egymástól elhatárolt, szigetszerű épületrészek képtelenek az együttműködésre.
  • Ahhoz, hogy eljussunk egyik épületből a másikba, gyakran ki kell mennünk az utcára.



Tervezési filozófiánkban kiemelten nagy hangsúlyt kap az átjárhatóság elve. Célunk egyfajta belső rend megalkotása a teljes kampuszon. Elemző megközelítésünkkel kirakójátékhoz hasonlóan illesztjük össze a CEU különféle alkotóelemeit. A bontási, korszerűsítési, rekonstrukciós és az új építési munkák ésszerű, ütemezett megvalósítását javasoljuk. Csapatunk a tervezési folyamat szerves részeként tekint a fenntarthatóságra, mind a kivitelezés, mind a későbbi üzemeltetési időszakában.

Óvatosan, sebészi alapossággal nyúltunk az épületekhez, hogy tiszta, világosan olvasható láncba fűzzük fel a belsőudvarokat - ezzel egységbe foglaljuk a régit és az újat. Az első lépés utat nyit a következő ütemek felújítási és építési munkái számára.



Koncepciónk jól olvasható egységbe foglalja a CEU minden tanszékét, intézetét, intézménycsoportját. Az üvegtetőkkel fedett belsőudvarok köré szerveződő közösségi és oktatási helyiségek változatos belső világot eredményeznek, összhangban a budapesti urbánus kultúrával és a Közép-Európai Egyetem szellemi világképével.
Az épületek közötti új átnyitások, passzázsok csökkentik a zavaros közlekedők számát és megszüntetik a zsákutcákat. A közlekedőrendszer világos rajza javítja a kampusz "szellemi térképének" olvashatóságát. A régi és az új épületekben kertépítészeti eszközökkel kialakított zöld terasztetőket, bejárható tájképi tetőt alkottunk, egyfajta "budapesti függőkertet". E tetők növényzete fontos szerepet játszik az épületek hőnyereségének csökkentésében, emellett emelik a projekt környezeti fenntarthatóságának fokát. A fedett belsőudvarok temperált belső környezete és a természetes szellőzés praktikuma biztosítja az alacsony karbon kibocsátást és a hosszú távú energiatudatosságot.



Helyi városszöveti mintázat

Az utcák többsége K-Ny-i irányban fut a Dunától a pesti várostestbe, a Bajcsy-Zsilinszky utcát keresztezve. Mindemellett a Vigyázó Ferenc utca a CEU tömb közepénél ér véget, a 15. számú házat tengelyesen a Dunára, illetve a túlparton Budára irányítva. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy a kampusz főbejárata láthatóvá váljék a Roosevelt tér és a Duna felől, egyúttal az Egyetem számára izgalmas megnyitást jelent nyugati irányban a Duna és Buda felé. Ez a jelenség erősíti a CEU vizuális jelenlétét Budapest városképében. A tetőterasz kávézóból feltárul az egész város.

Hidasnémeti Máté



Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.
Pezo von Ellrichshausen
Utópikus realizmusok: az INES Innovációs Központ egyszerű geometriai formái
A Henley Halebrown iskola Londonban
Hogy lehet egyben a megfizethető lakhatás díjazott épülete?
A Brick Award idei győztesei
Rekordszámú, 789 téglaépítésű projektből Svájc, Kína, Franciaország és Ecuador a győztesek között.
Új budai látkép
A Margit híd mellett világörökségek között jelentek meg az Irgalmasrendi Kórház új épületei.
Magyar fejlesztések a cannes-i kiállításon
A világ legnagyobb ilyen rendezvényén nagy érdeklődés mellett, látványos projektekkel vonult föl a Magyarország-Budapest-stand.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
A Himalaya csúcsától át a Dolomitokig
Ceresit mozaik vakolatok megújult választéka.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com