Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia

2015. februárjától hivatalosan is újra indította gyártó gépsorait az URSA olasz XPS gyára, miután sikerült a 2012. májusában a Bondeno városát is ért földrengés miatt félig összeomlott üzemet újjáépíteni. A tragédia megtörténte óta az első naptól kezdve az Ursa egész csapata azon munkálkodott, hogy ismét lehetővé tegye a gyártást az olasz üzemben, mely nagy mértékben hozzájárul mind az olasz Ferrara tartomány, mind az egész ország gazdasági és szociális fejlődéséhez – nem beszélve arról, hogy portfóliójával lefedi számos európai ország igényeit.
A vállalat minden lehetséges támogatást megkapott városi, regionális és országos szinten is. Fontos szerepet játszott a projekt sikeres végrehajtásában a munkavállalók és partnerek maximális lojalitása mellett az is, hogy a helyi hatóságok engedélyezték ideiglenes irodák felállítását annak érdekében, hogy az Ursa a kritikus időszakban is fenntarthassa a kapcsolatot ügyfeleivel és minden üzleti partnerével.


Az újjáépített gyár a maga 50,000 négyzetméterével korunk egyik legfejlettebb földrengésbiztos technológiájával került kivitelezésre, mely azt hivatott szolgálni, hogy egy ilyen tragédia még egyszer ne fordulhasson elő. A magas minőségű URSA XPS, azaz extrudált polisztirol panelek gyártására szakosodott modern, biztonságos gyár az Ursa egyik jövőbe mutató zászlóshajója: az itt gyártott termékek a nemzetközi piacon is elismert hő- és hangszigetelési adottságokkal rendelkeznek.


Nem minden épület esetében alkalmazhatóak sablonos, egyszerű megoldások. Vannak olyan esetek, amikor nehézkes, problémás épületszerkezetekkel szembesül a szakember – ezekhez is meg kell találni a nemcsak kielégítő, de lehetőség szerint tökéletes megoldást. Az URSA XPS termékek kiváló műszaki paraméterei lehetővé teszik, hogy gyártóként kiváló rétegrendi megoldásokat tudjunk kínálni különlegesebb igényekhez is.

A termékek egyedülállóan magas, még tartós terhelés mellett is kiváló hőszigetelő képességgel és magas nyomószilárdsággal rendelkeznek, mely tulajdonságokat csekély vízfelvételüknek, magas páradiffúziós ellenállásuknak és fagyállóságuknak köszönhetően könnyedén megtartják tartósan nedves (talajvizes) és fagyos környezetben is. Az extrudált polisztirol táblás termékek professzionális választásnak bizonyulnak, mivel könnyen kezelhetők (vághatók), kapillárisan zárt sejtcella szerkezetük pedig rothadásmentes, alak és formatartó.


Az URSA keményhab termékek alkalmazhatósági köre meglepően széles. A pinceszinttől a padlásig haladva számos épületszerkezeti elem hőszigeteléséhez érdemes őket felhasználni, a megbízható szigetelési teljesítmény elérése érdekében.

Az utóbbi időszakban egyre gyakoribb felhasználói igény az épületek terepszint alatti tereinek, azaz pincehelyiségeinek teljes értékű lakásként való kialakítása. A lakhatási komfort biztosításához azonban ilyenkor lényegesen nagyobb figyelmet kell fordítani a pince külső fal és a pincepadló megfelelő szigetelésére – azaz nemcsak a vízszigetelésre, hanem a komplex hőszigetelési igény kielégítésére is gondolni kell. Ki kell küszöbölni a potenciálisan magasabb hőveszteséget, biztosítani az állandó megfelelő hőérzetet a lakótérben és figyelembe venni a szükséges állagvédelemi szempontokat, azaz a penészesedés, a felületi páralecsapódás magasabb kockázatát. Pincepadlók esetében az adott rétegrenden belül a táblás XPS termékeket el lehet helyezni akár a vízszigetelés alatt, akár felette - az XPS táblák igen kedvező vízfelvételi tulajdonságát kihasználva.


A vízszigetelés megléte mellett a mai hőtechnikai és felhasználói igényeket tekintve elkerülhetetlen épületeink földszinti padlószerkezetének megfelelő további hőszigetelése. A talajon fekvő padlókat tekintve az XPS táblák elhelyezési megoldásai szintén kétfélék lehetnek: a vízszigetelés alatt és felett is egyaránt beváltják a teljesítményükhöz fűzött reményeket.


Épületeink vakolt lábazati szerkezeteit különösen nagy gondossággal és szakszerűséggel kell hőszigeteléssel és vízszigeteléssel ellátni. Épületfizikailag ez a szerkezeti csomópont nagyon kritikus, maga a lábazati csomópont az egyik legnagyobb hőhíd az épületeken. Ennek oka, hogy itt találkozik az alaptest, termett talaj vagy földfeltöltés, a földszinti padlószerkezet vagy pincefödém, a külső épület körüli járda, a felmenő falszerkezet és maga a lábazati fal. Mivel a lábazatokat manapság vakolt felülettel látjuk el, a vakolat tapadását elősegítő, ostyaszerűen strukturált felületű XPS termék felrögzítésére van szükség.


Szerkezeti és statikai okokból az épületek tartószerkezeti kialakításához többféle anyagot és szerkezeti megoldást választhatunk. Külső teherhordó fal esetében a falazási munkákra felhasználhatunk pl. vázkerámia falazóelemet, továbbá egy bizonyos épületszint szám miatt tartószerkezeti megoldásként vasbeton pillért is kialakítunk, függőleges teherhordó szerkezetként.
Nyílások feletti teherhordásra, teherátadásra monolit vasbeton áthidalót, azaz vízszintes teherhordó szerkezet készítünk – itt a födémek síkjában elhelyezkedő vasbeton koszorú szintén statikailag elengedhetetlen szerepet játszik a kész épületszerkezetben.
Az ostyamintás URSA XPS termék kiváló hőhídszigetelő megoldás a vasbeton szerkezetek bentmaradó zsaluzatai, kinyúló erkélyek, teraszok szigeteléséhez egyaránt.


A mai fokozódó energetikai követelményeket tekintve elkerülhetetlen épületeink külső - teherhordó vagy vázkitöltő - falszerkezeteinek megfelelő hőszigetelése. Az ilyen típusú homlokzatok esetében a hőszigetelés a teherhordó/vázkitöltő falszerkezeten helyezkedik el, azonban a hőszigetelés és a homlokzatburkolat között nem alakítunk ki átszellőztetett vagy nem átszellőztetett (nyugvó) légrést, magszigetelést készítünk. Hasonló rétegrendi kialakítás esetén épületfizikailag különös figyelmet kell fordítani a többrétegű falszerkezet kielégítő szigetelésére, mivel páratechnikai problémák adódhatnak a mulasztásból.


Előfordul, hogy az épület legfelső födémszerkezete fölé nem kíván a megrendelő ferdesíkú térelhatároló szerkezetet (magastetőt) építeni – ekkor a födémszerkezetet nyilvánvalóan lapostetős kialakításban kell megvalósítani. A megoldás speciális: számos különféle igénybevételnek kell megfelelnie, ebből kifolyólag nagyon sokféle szerkezeti kialakítás lehetséges. Kihasználhatjuk a vízszintes födém adta lehetőségeket, azaz építhetünk járható tetőt, esetleg terasztetőt, parkolótetőt, zöldtetőt, vagy gondolkodhatunk akár a legegyszerűbb, nem járható kialakítású szerkezeti rétegrendben is.
Bármilyen járható vagy nem járható megoldás kerül kiválasztásra, épületszerkezettanilag és épületfizikailag a legelőnyösebb szerkezeti felépítés az egyhéjú (meleg) tető, fordított rétegrendi szerkezetkialakításban, amikor is az XPS hőszigetelés a vízszigetelés felett helyezkedik el.


Beépített tetőtér (magastető) esetében kétségtelen, hogy az URSA korszakalkotó, néhány éve bevezetett újítása még napjainkban is az egyik legtökéletesebb hőszigetelési megoldást nyújtja. Az ún. „URSA tető” néven híressé vált komplex rétegrendi megoldásban a szálas szigetelőanyag teljesítményét a szarufákat megmagasító speciális teherátadó és hőhídmegszakító XPS bakkal és a megfelelő tetőfóliákkal optimalizálják.


Az URSA extrudált polisztirol termékek választéka a statikailag szükséges nyomószilárdsági értékekkel rendelkezik: a különböző felhasználási területekre elérhető 300-as 500-as és 700-as nyomószilárdságú termék, ami konkrétan 10 %-os összenyomódás esetén a termék 30, 50 illetve 70 T/m2-es terhelhetőségét jelenti.

A vakolt lábazatokhoz vagy hőhídszigetelésre alkalmas URSA XPS termékek felülete ostyaszerűen strukturált mintázattal készül, amely (a konkrét vakolási irányelvek - pl. hálózás – figyelembevétele mellett) biztosítja a rákerülő tapasz, vakolat réteg adott hőszigetelő anyaghoz való stabil tapadását.


URSA Salgótarján Zrt.
www.ursa.hu
Varga Tamás
Alkalmazástechnológus


Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com