Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Szépkorúak háza Borsodnádasdon
Megoldás alternatív energiaforrások hasznosításával.
2015-08-14

Borsodnádasd részben az egykori Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. lemezgyári telepe köré szerveződött településből, részben pedig az egykori faluból áll ma össze. A gyár rendszerváltást követő megszünésével a település is válságba jutott. A megmaradt épületállomány felhasználásával a városka keresi az ebből kivezető utat.
Bemutatjuk Viszoki Csaba és munkatársai tervét.


Település és telep
Borsodnádasd Borsod-Abaúj-Zemplén megye délnyugati részén, Ózdtól mintegy tizenöt kilométerre délre található, a borsod-gömöri határhegyek egyik mély völgyében. A mintegy 3300 fős kisváros településszerkezetén jól kivehetőek a kettős alapítás nyomai: egy korai eredetű "falura" és az 1864-ben megnyitott Rimamurány-Salgótarjáni Vasmű Rt. (későbbi nevén: Borsodnádasdi Lemezgyár) köré épült "lemezgyár telepre" oszlik. A lemezgyár alapítása több mint 120 évig meghatározta a település és környezete helyzetét. A magyar etnikumú paraszti közösség, illetve a felvidéki német, szlovák és egyéb nemzetiségű (porosz, német, osztrák, morva) betelepülők együttélése különleges, az ország más tájaira nem jellemző közéletet, településszerkezetet eredményezett. A település fejlődésének másik különlegessége, hogy a lemezgyár vezetése teljesen önálló települési infrastruktúrát épített ki a munkásai számára (kolóniák, templomok, Kaszinó, Olvasó Egylet, iskola, kórház, vasút, sportegyesületek, tavak!)

Az 1992-ben a Lemezgyár megszűnésével a szakemberek, vezetők, munkások máshol keresték a boldogulásukat, ezért nagymértékű elvándorlás mutatkozott, mellyel összefüggésben a lemezgyári munkástelepek és kolóniák állapota leromlott, az ingatlanok értéke csökkent, és szegényebb társadalmi csoportok jelentek meg a településrészen. Az elmúlt két évtizedben gyakorlatilag még a szolgáltató- és közfunkciók is kiköltöztek a településrészről, ami egyre erősödő elslumosodást eredményezett: rossz állagú, alacsony komfort fokozatú épületek, magas az időskorúak-, a munkanélküliség-, és a hátrányos helyzetűek aránya. A folyamat megfordításán dolgozik a helyi önkormányzat, keresi azokat a lehetőségeket, amivel a völgy mélyén fekvő, leszakadt településrész ismét szervesen bekapcsolható a község, tágabban véve a térség gazdasági vérkeringésébe, mindezt a meglévő ingatlanállomány felhasználásával, a jelenleg használaton kívüli épületek új funkcióval való megtöltésével.





Funkcióváltás – tervezési feladat
Az épület környezetében, a jellemzően volt lemezgyári alkalmazottak alkotta lakosságban egyébként is nagymértékű az idős korosztály aránya. Mivel egyre gyakrabban előfordul, hogy még az alacsonyabb színvonalú, egyértelműen kevéssé „emberközeli” idősgondozó intézményekben is állandó a túljelentkezés, az önkormányzat célkitűzése egy kisebb létszámmal működő, de „egyénközpontú”, illetve magasabb komfortfokozatot jelentő otthon megtervezése, amely a régió egyik előremutató idősgondozó intézménye lehet.

A funkcióváltás összetett feladatot jelentett, hiszen alapjaiban különböző intézménytípusokról van szó. Az épület eredeti tömeg- és térbeli differenciáltságát igyekeztünk előnnyé kovácsolni az átalakítás során. Az eredetileg két szint belmagasságú előadóteret és nézőteret egy utólagos monolit vasbeton födémmel választjuk ketté, így a kétszintes épületrészben helyezhetőek el a lakóegységek (36 fő állandó lakó számára), illetve az azokat kiszolgáló funkciók. A létrejövő középfolyosós rendszer szükséges kompromisszum, ám közvetett módon a természetes fény eljut a közlekedőkbe is, egyrészt a szobákon keresztül, az ajtók savmart üveg oldalvilágítóin, továbbá a zárófödémen elhelyezett fénycsatornák segítségével.





Környezet
A meglévő épület telepítése a terepadottságok miatt elszigetelt, ezért az áttervezés során kerestük a kapcsolatot a telek zöldfelületeivel, illetve a tágabb környezettel. Az épület előtti teraszt különböző burkolatokkal tagoljuk, illetve intenzív zöldfelületeket alakítunk ki. A tetőteraszról egy „gyalogos híd” építésével akadálymentes módon megközelíthető a telekhez tartozó erdős terület, itt egy védett sétány alakítható ki a bentlakók számára. A sétánnyal akadálymentes kapcsolatot létesíthetünk a volt Igazgatói Lak épületébe beköltöztetendő óvodával és annak udvarával (napijainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap az idősgondozásban a gyermekkel történő interakció, közös tevékenységek a fiatal korosztállyal)

Az épület passzív épületgépészeti megoldásai mellett (külső csúszó árnyékolók, konzolok a nagy üvegfelületek előtt, fénycsatornák) az aktív gépészeti rendszerek is alternatív energiaforrásokat hasznosítanak: A funkcióváltásból adódó kényszer miatt kialakuló belsőteres helyiségek szellőztetése gépi szellőzőrendszert igényel, amit hővisszanyerő alkalmazásával teszünk hatékonnyá.

A fűtést szinte teljes egészében talajszondás hőszivattyú rendszer biztosítaná, melyhez alacsonyhőmérsékletű padlófűtés rendszer kapcsolunk hőleadóként. A rendszer fokozott áramfelvételét fotovoltaikus napelemek segítségével szintén megújuló energiaforrásokból biztosítanánk. Mindezeknek köszönhetően az épület fajlagos hőveszteség tényezője kevesebb, mint 20%-a a határértéknek, (q= 0,051 W/m3K, qmax=0,254 W/m3K), a fejlett gépészeti rendszerekkel kiegészítve pedig az intézmény energetikai besorolása az átalakítást követően „A+” besorolású lesz!






Újranyíló virágok
A Mae Architects közösségi háza a körforgásos szemléletet alkalmazza.
Újabb rekordbevétel az Ariston 90. születésnapján
A hőszivattyúk fejlesztése iránt Magyarországon is ugrásszerűen nő az érdeklődés, így tavaly óta a legmodernebb „split” és „monoblock” hőszivattyúk is kaphatók a magyar piacon.
Fibaro okosotthon rendszerrel 25%-os megtakarítás egy fűtésszezon alatt
Az eredményeket a debreceni Faragó utcai óvoda szolgáltatta, ahol tavaly 72 radiátor termosztáttal üzemelték be a Fibaro okosotthon rendszert.
Történetének legjobb évét zárta az Ariston Thermo
Az Ariston Thermo Group rekord forgalma azt jelzi, hogy hamarosan Magyarországon is a hőszivattyúké lehet a főszerep.
Februártól 50 százalékkal kevesebbet költenek melegvízre a zalai mintatelepülésen
Az Ariston ajándékaként Lydos Hybrid wifi vízmelegítővel bővül a nagypáli ökocentrum energiaellátó központja.
Zöldövezeti minimál Budán
A minimalista formák és színek mellett az ablakok árnyékolását motoros zsaluziák biztosítják, a lakóterek hűtése-fűtése hőszivattyúval történik, a medence meleg vizét pedig napkollektorok állítják elő
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com