Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Mivel szigeteljünk a tetőtérben?
Az Ursa ismertetőjéből kiderül: miért az üveggyapotot válasszuk tetőterünk magas minőségű szigeteléséhez?
2016-10-03

Az ásványgyapotokról - bővebben

Az elmúlt néhány évben a különböző épületenergetikai minősítések fontossága és szükségessége jelentősen megnőtt. Természetesen ezzel egyidőben előtérbe kerültek egyéb fogalmak is, mint a szigetelőanyagok minősége, beépítése, élettartama - és ezek a gondolatok egy meglévő épület esetében, pláne ha az régebben épült, még inkább felerősödve jelenhetnek meg.
A hazai piacon nagy valószínűséggel nem árt az ásványgyapot szó, fogalom jelentését is részletesebben megmagyarázni, főleg, mivel a hazai gyakorlatban nagyon sokszor azzal találkozunk, hogy az ásványgyapot, üveggyapot, kőzetgyapot, salakgyapot és bazaltgyapot szavakat nem megfelelően használjuk.
A fent felsorolt termékekre egy és ugyan az a harmonizált és honosított Európai Szabvány vonatkozik (száma: MSZ-EN 13162), mely konkrétan így fogalmaz: „Ásványgyapot (mineral wool): Gyapot állagú hőszigetelő anyag, amelyet olvasztott kőzetből, salakból vagy üvegből állítanak elő.”
Az „ásványgyapot” egy gyűjtő fogalom, mely alá tartozik az üveggyapot, kőzetgyapot és a salakgyapot. Mi történik akkor, ha valaki azt a szót használja, hogy bazaltgyapot? A bazaltgyapot a kőzetgyapotok gyűjtőnév alá tartozik. A salakgyapot szigeteléssel Magyarországon már nem kell számolni, így máris leszűkítettük a kört kétféle termékcsoportra: amikor ásványgyapotokról beszélünk, akkor tulajdonképpen két fő termékcsoportot értünk ez alatt: az üveggyapotot és a kőzetgyapotot.


Milyen alkotóelemekből állnak ezek a termékek?

A kőzetgyapot termékek: alapanyagai között megtalálható a mészkő, dolomit, bazalt, stb...
A salakgyapot alapanyaga: a kohósalak volt.
Az üveggyapot termékek: fő alapanyaga az üvegtörmelék (síküveggyárak melléktermékei). Ez az URSA gyárakat tekintve min. 50%, de a részarány akár a 70%-ot is elérheti. Ehhez még nagy mennyiségben kerül kvarchomok. Elmondható az hogy a gyártáshoz szükséges fő- alapanyagok kinyerése nem kerül sok energiába, hiszen nem bontunk el hegyeket vagy nem hozunk fel a mélységből nyersanyagokat. Ez a tény is hozzájárul az üveggyapottermékek nagyon magas LCA (életciklus) értékéhez.

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy az üveggyapot termékeknek szálszerkezetükből adódóan mind a hőszigetelési, mind pedig az akusztikai (hangelnyelési) paraméterei kiválóak.


Egy kis demonstráció....

Tervező kollégákat gyakran lepünk meg azzal, beépített tetőtérrel kapcsolatos műszaki egyeztetések alkalmával, hogy az asztalra két kis mintát teszünk ki: egyet a leggyengébb lambdájú termékünkből (0,039 W/mK), egyet pedig a legjobb lambdájú termékből (0,032 W/mK). (Mindkét termék csupasz és tekercses, 10 cm vastag.)
Az első reakció a döbbenet. Azután általában az következik, hogy: „Nem is gondoltuk, hogy üveggyapotból is lehet állékonyság és keménység szempontjából ilyen komoly terméket – mint pl. a 0,032 W/mK labdájú – gyártani!”
Majd jön a tapintással való anyagvizsgálat: először nem akarják elhinni, hogy mindkét termék tekercses. Hihetetlennek tűnik, hogy ilyen magas minőséget lehet gyártani tekercses formában – de lehet!


Táblás vagy tekercses? Néhány szó az ideális csomagolásról....

A házépítők körében tévesen elterjedt, hogy ha „állékony” terméket szeretnének, akkor a táblás kiszerelésen kívül szóba sem jöhet más...
Nos, ezt a tévedést szeretnénk ezúton is eloszlatni, és megnyugtatni mindenkit, hogy a tekercses termékek közt pontosan ugyanazt a magas minőséget találhatják meg!

Elmondjuk, miért:

Az üveggyapot szálszerkezete nagyon vékony, hosszú és rugalmas szálakból épül fel, ezért a gyártósor végén a végterméket akár fel is lehet tekercselni, és így tekercses formában összecsomagolni, a levegőt is kipréselve belőle.

Az üveggyapot szálak nagyon vékonyak és effektíve hosszúak - ez a két tulajdonság a termék nagyon sok műszaki paraméterét meghatározza:
  • az üveggyapot termék szálszerkezeti tulajdonságaiból kifolyólag nagyon rugalmas
  • minél vékonyabbak az üveggyapot szálak annál alacsonyabb hővezetési tényező érhető el

Komprimált csomagolás:

Ha komprimált a csomagolás, úgy az anyagok szállítása, raklapozása, tárolása, és helyszíni anyagmozgatása is jóval előnyösebb feltételekkel történhet: egy adott térfogatban jóval több anyagot tudunk mozgatni, tárolni, stb. mint táblás kiszerelés esetében.
A vékony, hosszú és rugalmas üveggyapot szálaknak köszönhetően a termék kicsomagolása után szinte rögtön visszanyeri vásárolt (névleges) vastagságát, úgy, hogy a terméket alkotó szálak nem sérülnek, nem törnek meg.

Visszatérve cikkünk fő kérdésére, azaz mivel szigeteljünk a tetőtérben, még egy fontos adattal, aránnyal érdemes tisztában lennünk.

A hőszigetelés költsége a teljes tetőszerkezet bekerülési költségének mindössze kb. 12-15%-a. Miközben sok energiát fordítunk pl.: a cserép vagy az ereszcsatorna kiválasztására, annak színe formája, sőt még garancia tartalma is az építtetők preferenciái között első helyen van, addig ugyanez a tudatosság az indokoltnál kevésbé van jelen a szerkezeti anyagok terén. Ez részben érthető, hiszen ezen anyagok kiválasztását a műszaki előírások mélyebb ismerete nélkül jobb a szakemberre bízni, ám sokszor épp a kivitelezők nem vagy nem jól mérik fel a megrendelő igényeit, akik alapvetően jól hőszigetelő és tartós tetőre vágynak.

Ennek a minimális, önmagunk érdekében megtett tudatosságnak a jegyében kell tehát hogy elvárjuk, ellenőrizzük, hogy a tetőbe valóban az oda megfelelő hővezetési tényezőjű, más néven lambda értékű termék kerül bele, amit ma nevezhetünk a 0,039 vagy annál alacsonyabb, 0,037-0,035-0,032 értékű termékeknek. Ennél gyengébb képességű termék beépítésével viszont veszélyeztetjük tetőnk biztonságos működését.

Bíztatunk tehát mindenkit, hogy „tekercseljen” nyugodtan, és használja ki az ebből származó előnyöket is!
A gyártási portfóliónkban a tekercses kiszerelésű termékek mellett természetesen gyártunk táblás kiszerelésű termékeket is.
A nagy testsűrűség miatt egy köztes födémre elhelyezendő lépéshangszigetelő terméket például már nem lehet tekercses kiszerelésűre becsomagolni.

Az URSA ásványgyapot (üveggyapot) termékek egyedülálló tulajdonságai páratlan hő- és hangszigetelési kombinációt jelentenek, valamint kiváló tűzvédelmi tulajdonságokkal rendelkeznek, mely szintén igaz, az ár/hőszigetelés arányában.
Termékeink védelmet biztosítanak a hidegtől, melegtől és a zajtól, így alkalmazásukkal minden épületrészben megteremthetőek a lehető legkomfortosabb körülmények.
URSA ásványgyapot felhasználásával jelentős költség takarítható meg, miközben a környezetet is védjük: Termékeink élettartamuk alatt 243-szor több energiát takarítanak meg és 121-szer több CO2 kibocsátás csökkentéséhez járulnak hozzá!

Amennyiben további információt szeretne az ásványgyapotokról, kérjük keresse fel weboldalunkat (www.ursa.hu) és kérdezzen a szakértőtől.

Varga Tamás
Alkalmazástechnológus
www.ursa.hu

Továbbfejleszti magyarországi K+F részlegét a Murexin
A Murexin Kft új termékeivel is igyekszik alkalmazkodni a hazai szakemberhiányhoz.
Nagydíjat ért a Murexin hazai fejlesztése
A hazai építőipari kutatás-fejlesztés sikereként, Magyar Termék Nagydíjat kapott a Murexin Kft. szekszárdi bázisán kifejlesztett új termékcsalád.
SZIGETELNI HITELBŐL IS MEGÉRI
Knauf Insulation: önfinanszírozó is lehet a családi házak hőszigetelése, ugyanis a rezsiköltség akár 40%-kal csökkenthető.
A Duna Aréna
A rekordidő alatt megépült Aréna nemcsak két hídra is elegendő acélszerkezetet, hanem a laikus szemek számára láthatatlan, ám annál fontosabb Heraklith akusztikai szigetelő elemeket rejt.
A környezetbarát szigetelés
Mire vágyik a lakó? Komfortra. Energia megtakarításra. Kiváló beltéri levegő minőségre. Tartós és környezetbarát megoldásokra.
DRÁGÁBBAN ADHATÓ EL A HŐSZIGETELT INGATLAN
A Knauf Insulation és az Otthontérkép.hu közös felméréséből kiderül, hogy a szigetelés ára duplán megtérül az értékesítéskor.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com