Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Új budai látkép
A Margit híd mellett világörökségek között jelentek meg az Irgalmasrendi Kórház új épületei.
2022-05-04

Teljesen más szempontok érvényesülnek, amikor egy műemléki bővítésnél a történeti épület kórháznak ad otthont. Esztétikai és műemléki érvek előtt első a technológia és a biztonság szempontja. A Budai Irgalmasrendi Kórház központi műtő és diagnosztikai épülete nyárra készül el, a világörökségi területen elhelyezkedő, kiemelten védett régészeti lelőhelyen és műemléki ingatlanon elterülő beruházás koncepcióját az építészek mutatják be.

Történet

A magyarországi kórházak hálózatának kiépítésében nagy szerep jutott az 1650-ben megtelepedő Irgalmasrendnek (Ordo Fratres Misericordiae). A Rend első háza 1650-ben Szepesváralján létesült, majd egymás után alapította kórházait. (Pozsony 1669., Eger 1726., Pest 1731., Temesvár 1737., Pápa 1757., Kismarton 1760., Nagyvárad 1760., Vác 1778., Szakolca 1796., Pécs 1796., Pozsony II. 1802., Zágráb 1804., Buda 1806., Szatmárnémeti 1834.) Budán Marczibányi István kezdeményezésére 1806. október 15-én volt az ünnepélyes alapkőletétel. A kórház 1815. október 4-én nyílt meg. Ekkor vezették be ünnepélyesen az Irgalmasrendet. A többi budai és pesti kórház körülményeivel összehasonlítva a korabeli beszámolók és írások kiemelik, hogy óriási haladást és fejlődést jelentett az Irgalmasok intézete. Budapest székesfőváros közgyűlése 1889. szeptember 28-án hozzájárult az új, ma is létező Irgalmasrendi Kórház építéséhez. Az újjáépített kórházat, melynek terveit 1900-ban Kiss István műépítész készítette, 1903. szeptember 29-én ünnepélyesen átadták rendeltetésének.
A Rend nagyszámban ápolta a II. világháború sebesült katonáit, viszont a kórház épülete az 1944-45. évi budai ostrom alkalmával súlyosan megsérült. Az Üstökös utcai szárnyát súlyos bombatalálat érte, melyet a háború után újraépítettek. A Betegápoló Irgalmasrendet 1950. szeptember 7-én sok más renhez hasonlóan felszámoltak, kórházait és intézményeit államosították. A szerzeteseknek el kellett hagyniuk rendházaikat, és a szerzetben folytatott munkakörüket elvesztették. A Betegápoló Irgalmasrendet 1990-ben újra nyilvántartásba vették. Jelenleg három kórházban: Budán, Pécsett és Vácott történik gyógyító tevékenység, míg Érden idősek otthonát működtet a Rend.
A rend a kórházait oly időkben alapította, amikor kórház, de még orvos is – nem is szólva a szakszerű ápolásról – nagyon kevés volt az országban. Még a vagyonos ember is nehezen jutott orvosi segítséghez. A szegény néposztály a legnehezebb viszonyok között sínylődött, amikor feltűntek az ország legkülönbözőbb pontjain az Irgalmasok kórházai. A majdnem 120 éves épület türelemmel viselte sorsát, de minden elemében megérett a rehabilitációra, melynek első állomása a külső nyílászárók cseréje és a fűtés korszerűsítése volt. A gyógyítás iránti elkötelezettség mellett szükséges a teljes infrastrukturális megújulás, a mai kor szakmai, orvostechnológiai, építészeti-műszaki igényeihez történő megfelelés mind a betegek, mind a dolgozók javára. Ennek szellemében kezdeményezte Kozma Imre Atya a mai épület felújításának és bővítésének tervezését.

Műemléki épület

A meglévő épület felújítása során a műemléki értékek megőrzését követő átalakítások történnek, éppen ezért itt az első, második és harmadik emeleten betegellátó osztályok, Keresztény Anyasági Központ, orvosi szobák, a földszinten ambulanciák kapnak majd helyet, ezzel csökkentve a magas szintű technikai beavatkozások igényét. Kivételek ez alól a sürgősségi fogadóhely és az egynapos szemsebészet helyiségcsoportjai, valamint az épületben helyén marad a központi gyógyszertár patinás betegforgalmi része is.

Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.
Pezo von Ellrichshausen
Utópikus realizmusok: az INES Innovációs Központ egyszerű geometriai formái
A Henley Halebrown iskola Londonban
Hogy lehet egyben a megfizethető lakhatás díjazott épülete?
A Brick Award idei győztesei
Rekordszámú, 789 téglaépítésű projektből Svájc, Kína, Franciaország és Ecuador a győztesek között.
Magyar fejlesztések a cannes-i kiállításon
A világ legnagyobb ilyen rendezvényén nagy érdeklődés mellett, látványos projektekkel vonult föl a Magyarország-Budapest-stand.
Oltár a vízen
Építészet, hajóépítés és kortárs dizájn egy úszó templomban. Londonban.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
A Himalaya csúcsától át a Dolomitokig
Ceresit mozaik vakolatok megújult választéka.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com