Knauf Insulation Henkel technológia Modern építészet Klímavédelem Műemlékfelújítások Új technológiák Ursa Salgótarján Építészeti tervek Passzívházak Szigeteléstechnika Környezetvédelem Zöld energia
Knauf Insulation Henkel technológia
Nappali a téglaégetőben
Bár a csejtei vár eddig Báthori Erzsébet legendáiról volt ismert, mostantól a modern építészet is helyet kap a világháború előtti téglavetőben.
2020-06-27


A Szlovákia északnyugati részén, Trencséntől nem messze található Csejte (Čachtice) a Kárpát-medence történelmébe elsősorban nevezetes várával és a Báthori Erzsébet itteni halálához fűződő legendákkal írta be magát. A ma közel négyezer lelkes község azonban immár a kortárs építészet térképére is felkerült, köszönhetően egy, Pavol Paňák pozsonyi építész tervei alapján, saját használatra emelt lakóház-bővítésnek. A hely múltját érzékenyen továbbszövő bővítést az építész leírásával mutatjuk be.



A beruházás helyszíne szorosan kötődik a település történetéhez: itt működött a második világháborúig ugyanis a falu egykori téglavetője. A téglaüzem épületeinek egy része ma is áll. A mester lakóházát a kilencvenes évek közepén újjáépítették, a téglaégető kemencét pedig körülbelül tíz évvel ezelőtt, romos állapotból állították helyre. A II. világháború után a telken gyümölcsöst alakítottak ki; az épületek mára idős gyümölcsfák veszik körül.



A téglásmester háza jellegzetes, nyeregtetős, tornácos ház. A tornácos ház, mint a vidéki házak általában, alapvetően jól működő elgondolás. A főtömeg hosszanti tengelyéhez ragasztott tornác jellegzetes, praktikus átmeneti elem a kültér és a belső terek között. Amellett, hogy bejárati zónaként védelmez a közvetlen természeti elemektől, segít a téli és a nyári hőmérsékletkülönbség kiegyenlítésében is. 

Az épület nemrég elkészült bővítése a meglévő ház sziluettjét folytatja, beleértve a tornác tömegét is. Alkalmazkodik tehát a létező keresztmetszethez és tömeghez, de odabent radikálisan eltérő téri koncepciót mutat. A bővítés egyterű, az „open space" elvére épít, a lakteret a padlástól elválasztó födém nélkül. Ezáltal a visszafogott méretű lakótér nagyvonalúan tágas téri élményt kínál. Ebbe „tör be" a tornác dobozszerű tömege üvegfallal és üvegmennyezettel leválasztva. 

A fedélszerkezet formailag tipikus nyeregtető, amely jelen esetben két egymásnak döntött, szarufákkal stabilizált téglafal, ahol a födémgerendákat kötővasak helyettesítik. A tetőben használt, a hőszigetelést eltakaró téglák mindegyike bélyeges, több mint kétharmaduk itt, ebben a téglavetőben készült, a fennmaradó részt a környék rég bezárt műhelyeiből gyűjtötték.



A különféle árnyalatok és a változatos textúrák – a kézzel vetett téglák sajátosságai – dekoratív, mozaikszerű összképet kölcsönöznek a födémszerkezetnek. A térben karzatszerűen megjelenő galéria a meglévő épület és a bővítés határfalánál helyezkedik el, egyben a korábbi padlástér megközelítését is szolgálja. 

A falak téglaszerkezettel épültek, egyszerű meszes vakolattal, festés nélkül. A épület bizonyos részeit szándékosan kezeletlenül hagyták – az öntött betonpadlót, a tornácoszlopok betonelemeit, a hengeres elemekből rakott kéményt, a fémgerendákat. Bizonyos értelemben egy befejezetlen ház készült el itt, szándékosan. 

A masszív tetőszerkezet nagyságrendekkel javítja az épületenergetikai adottságokat. Komolyan csökkenti az épület hőleadó képességét, ami a hagyományos szerkezetű födémeknél jellegzetes probléma. A zárható, üvegezett tornác átmeneti térként használható az év legnagyobb részében. A bővítés mindent egybevéve a kézműves téglakészítés kultúrája előtti tisztelgés. 


Lakóház bővítése, Csejte (Čachtice), Szlovákia.
Tervezők: Pavol Paňák, Martin Kusý st., Architekti B.K.P.Š.
Fotó: Tomáš Manina


M3 Nagyvárad tér: a simogató
Üresen kongó, fakó terekből szabad, szellős nyugalom.
Base4Work Bratislava
Kevés a legendás ipartörténeti emlék Pozsonyban, ezért is jó a modern coworking központként újragondolt funkcionalista hőerőmű.
A Károly Egyetem új központja
A 80-as évek kantinjából egy nagyvonalú, felülről megvilágított központi csarnokkal a bölcsészkar méltó helye válik.
Megújul az Andrássy út egyik jellegzetes épülete
Újraéled a reformkor a Kodály körönd neoreneszánsz bérházában.
Közönségdíjat nyert a luxusszállodaként újraéledő Párisi Udvar
Egy 2019-es, nagyobb hazai siker után az Archikon által felújított épület 2020-ban az Architizer A+ Award nemzetközi díj győztese lett.
Bérlakás újragondolva Óbudán
Új életre kelt egy elhagyatott védett ipari épület, az egykori hengermalom. Turányi Bence tervei alapján.
Használatra kész a Ceresit CE 60 fugázóanyag!
A 14 divatos szín víz hozzáadása nélkül, tökéletesen tartós marad.
"Sikló épület" a Mosoni-Duna torkolatánál
A vizek városában, Győrben több évtized után így állhatott helyre a vízszint.
CT 76 FEDŐVAKOLAT: HOMLOKZATA VÉDELMÉRE
A napsugárzás komoly veszély a homlokzatra. A Ceresit CT 76 erre elsőrangú megoldást kínál.
Látni és látszani a Hadak útján
A Trendo társasház nem csupán 4 környezet találkozásának absztrakt átirata, valami pluszt is tud adni.
Pezo von Ellrichshausen
Utópikus realizmusok: az INES Innovációs Központ egyszerű geometriai formái
A Himalaya csúcsától át a Dolomitokig
Ceresit mozaik vakolatok megújult választéka.

Kiemelt partnereink



Legfrissebb kiadványaink


Knauf
2021. január

Knauf
2020. január

Összes kiadvány


További partnereink

Temi-Higiénia Temi-Higiénia Temi-Higiénia



Kapcsolat
30 / 612-24-30

20 / 986-42-10
kati1112@gmail.com

simon.epiteszet@gmail.com